Kada je Srpski filantropski forum, zajedno sa Fondom B92, pokrenuo akciju prikupljanja sredstava za podršku zdravstvenim ustanovama u borbi protiv kovid virusa, suočili smo se sa skoro potpunom blokadom svih kanala nabavke medicinske opreme i sredstava, pa smo kupovali ono što se zateklo kod dobavljača, po magacinima, a bilo je neophodno.
U isto vreme, gde god smo mogli, naručivali smo neophodnu opremu, koristeći i lične i institucionalne, poslovne veze. Pored respiratora veoma traženi su bili i monitori za praćenje stanja pacijenata. Uspeli smo da naručimo veću količinu od Dregera sa obavezivanjem da ćemo ih dobiti kroz tri nedelje, iako tada nismo prikupili dovoljno donacija.
Verovali smo da ćemo uspeti, a i Dreger je imao poverenje. Pojedini monitori su pristizali i mi smo ih uručivali bolnicama. Onda se pojavio Hemofarm Štada i garantovao kupovinu 150 monitora sa donacijom od blizu 400.000 evra (110 za Srbiju a ostalo za Bosnu i Hercegovinu iCrnu Goru).
I danas su ti monitori stigli u magacin koji RFZO iznajmljuju za čuvanje opreme pre nego što se raspodele po bolnicama i uručeni su ministru zdravlja Lončaru. Svako bolničko mesto u intenzivnim negama zahteva da ima jedan monitor, respirator… a kao što smo videli to kod nas nije slučaj.
Sa ovom količinom koju je donirao Hemofarm, ali koju su nabavljali i drugi donatori i država, značajno će se poboljšati stanje u zdravstvenim ustanovama. Praktično, siguran sam da je za dobro zdravstvo, kada je reč o ovom uređaju, elementarna potreba da postoji adekvatan broj monitora, kako bi pacijenti imali najbolju dijagnostiku i praćenje procesa lečenja.
Hemofarm Štada i Hemofarm fondacija su među najaktivnijim u Srpskom filantropskom forumu i primer su kompanije sa visokim stepenom društveno odgovornog poslovanja, ugrađenog u sve segmente kompanije i aktivnosti u zajednici. Ronald Zeliger je u proteklih 8 godina koliko je na čelu kompanije, i po poslovnim rezultatima, jedan je od najboljih menadžera u našoj zemlji. Njegov uspeh je upravo u tome što nije dovoljno donositi samo profit vlasnicima, već i voditi računa o zaposlenima, životnoj sredini, stipendirati, humanitarno pomagati, jednom rečju pored poslovnog uspeha graditi i uspešnu zajednicu.
Hemofarm puni 1. juna 60 godina postojanja u našoj zemlji. I ova donacija i uspesi su prilika da se oda priznanje zaposlenima i kompaniji za sve što čine za dobrobit društva.
***
Kolateralne žrtve – opet žene
Iza nas su “prvomajski praznici” a praznici su dani kada žene strepe više nego drugim danima, kada se događa najmanje 30 odsto više nasilja prema ženama.
Danas se u Fondu B92 bavimo i prikupljanjem podataka iz sigurnih kuća za žene žrtve porodičnog nasilja, koje smo zajedno sa donatorima izgradili (6 sigurnih kuća širom Srbije). Već je prošlo dovoljno vremena i puno je žena prošlo kroz sigurne kuće, da ih je potrebno održavati i obnavljati. Na red je došao nameštaj i potrebe su zaista velike, ali ne sumnjam da ćemo pronaći donatore koji će pokloniti nameštaj.
I u proteklih nekoliko dana mediji su izveštavali o tome kako je pretučena žena tako brutalno da je morala da joj pored ostalog bude odstranjena slezina, a pitanje je da li će uopšte biti u mogućnosti da ispriča šta joj se događalo.
Pre tri dana je u Šidu mladić zlostavljao bivšu devojku. Treći je uhapšen jer je nevenčanu suprugu držao pet dana zatočenu na selu gde ju je fizički mučio.
Svakako je da i karantinski uslovi pogoduju povećanju nasilja nad ženama, a u isto vreme smanjuju mogućnosti da žrtva obavesti policiju, rođake… U nekim zemljama omogućeno je da se na različite načine obaveste institucije, pa i u apotekama prepoznatljivim ponašanjem ili znakovima. U Francuskoj je omogućen i smeštaj u hotelima, ako ne postoje drugi načini za udaljavanje od nasilnika.
Kod nas ne postoji tolika i takva organizovana podrška koja bi povećala prijavljivanje, već upravo obnuto, imamo povećanje nasilja što se ne vidi po broju prijava.
Žene su ponovo kolateralne žrtve, ovog puta pandemije koronavirusa. Pored nasilja i na druge načine. Vašinton post piše o tome da žene na univerzitetima i naučnim institucijama isporučuju manje tekstova nego obično, dok njihove muške kolege 50 odsto više. Svakako je ovo rezultat i karantinskog funkcionisanja u kojem žene kao i uvek, imaju mnogo više obaveza, od kućnih poslova i brige o deci, te je svakako mnogo manje vremena za bavljenje naučnim radom.
Ovo su problemi koji moraju biti rešavani i za vreme pandemija, jer ista ne sme biti prihvaćena kao alibi za nečinjenje.
I zbog toga su važni gestovi kao donacijja Džoane Rouling autorke Hari Potera, koja je ovih dana donirala milion funti za pomoć žrtvama porodičnog nasilja i beskućnicima. Boriti se protiv pandemije znači i boriti se protiv svih onih koji dodatno proizvode kolateralne žrtve.
***
Kad čujem reč kultura
Kultura je takođe kolateralna žrtva i to frontalno. O tome govori i apel, više krik, kulturnih asocijacija, institucija i pojedinaca za ublažavanje posledica koje je pandemija imala prema hiljadama umetnika i kulturnih radnika.
Kada je teško, kada se borimo protiv autorkatije, diktature, protiv efekata bombardovanja itd, često pozivamo umetnike da nas održe u koliko toliko normalnom stanju, vrate nadu, empatičnost, energiju… A kada je njima potrebno pomoći, kao da se ne vidi ogroman deo sadržaja naših života, koji proizvode upravo umetnici. Zbog toga je neophodno kao minimum uraditi ono što se traži u proglasu “Kultura za sve, dostojansten rad za sve”.
Ovih dana sam u našim novinama video i tekst koji podseća: “Kada je Hitler napao Britaniju, na Savetu za odbranu razmatrano je kako povećati fond za odbranu. Jedan ministar je predložio da se novac iz fonda za kulturu preusmeri u budžet odbrane. Čerčil je pućnuo tompus: Ako novac iz kulture damo za odbranu, pitanje je šta onda branimo!“
***
Tamna strana lidera
U Nedeljniku i NIN-u Orhan Pamuk sa tekstom – esejom o Kugi i koroni. Na kraju teksta Pamuk zaključuje:
“Uspostavljanje političkog autoriteta sposobnog da zaustavi pošast u budućnosti je neminovno ukoliko ne želimo da prolazimo ponovo kroz isti strah i patnju. A ovu zamisao moguće je sprovesti samo pomoću solidarnosti i skromnosti koje pobuđuje strah u nama.”
Umesto skromnosti i solidarnosti, smanjivanja straha, nezivesnosti danas kao da je življi nego ikada Makijaveli.
“Da li je bolje da te ljudi vole ili da te se boje?… najbolje bi bilo i jedno i drugo ali pošto je teško te osobine sjediniti, sigurno je bolje da te se plaše, nego da te vole.
Mudar vladalac mora da izmisli način upravo pod kojim bi njegovi podanici uvek i u svako vreme osećali potrebu za državom i za njim.”
A povodom toga, ima u NIN-u vrlo zanimljiv, informativan tekst profesora Filozofskog fakulteta Ognjena Radonjića, sa nadnaslovom “Sindrom oholosti i osionosti” i naslovom “Tamna strana lidera”. Možete ga videti ovde.
Neočekivani pesnik
Tokom produženog vikenda, čitao sam i poeziju Ivana Ergića. Zbirka “Priručnik za čekanje” objavljena je u izdanju Kontrast prošle godine. Ivan je rođen u Šibeniku 1981. Izbeglica, bivši fudbaler gastarbajter, piše za periodične listove i portale u regionu i u svetu. Izdvojio sam dve pesme, a mogao bih svaku. Milica Milosavljević na koricama knjige poručuje: “Ovo je poezija muškarca koji svoju poziciju u svetu stalno preispituje i koji ni jednog trenutka nije zaboravio na svoj dečački stid. Andreas Sam koji ispisuje ove stihove uverava sebe da sve te mirise detinjstva, gladi i požude nije izmislio. Knjiga koja će mi biti i sestra i ljubavnica”.
Nuclear Holocaust Revisited
vodiću te u šumu
dok još ima šuma
da se igramo s jarebicama
i da udišemo polen i ambroziju
trebalo bi da obolimo od plućnih bolesti
a da nam disanje bude hrana
dok još ima vazduha
vodiću te da plivamo daleko
do rta poslednje nade
ako takvog nema – izmislićemo ga
dok još ima mora
i dok još ima nezasoljene vode
cveće veruje suncu a ne beračima
od njihovog rumenila ostaće samo krv
granje će biti suvo
kao ruke oslobođenih logoraša
vodiću te u planine
dok još nisu ostale same
ljubavi moja
koja se već pretvaraš
u pepeo
Neprijatelj
posle rata
upoznao sam svog bivšeg neprijatelja
rekli su mi da je čudovište
i da je spreman da pije krv kada se nadrogira
i kada mu puste patriotske pesme
ima sina i ne može da ga zaposli
iako ima boračke privilegije
video sam kako je to čudovište pustilo suzu
pati od hronične impotencije i od
sećanja
žena pazi na njega kao medicinska sestra
živi u kući bez fasade okružen memlinom
napuklim pitarima i slikama dece
nijedan ratni trofej čoveče
nijedan orden nijedna stara tegla krastavaca
napunjenim ljudskim ušima