Zvaničnici Evropskog parlamenta su osudili obeležavanje Dana Republike Srpske 9. januara, kao i prisustvo srpskih zvaničnika, tražeći od međunarodne zajednice da preduzme „efikasne, hrabre“ mere, prenosi N1.
„Sada je od najvećeg značaja da međunarodna zajednica konačno pređe sa oštrih reči na efikasna, hrabra dela“, saopštili su Franc i Rangel, podsetivši da je Evropski parlament u svojoj rezoluciji 12. jula 2023. „ponovo pozvao na ciljane sakcije protiv destabilizujućih političkih aktera u BiH, uključujući one koji prete i podrivaju njen suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak, posebno Milorada Dodika, kao i drugih visokih zvaničnika RS i zvaničnika trećih zemalja koji pružaju političku i materijalnu podršku secesionističkoj politici“.
Zvaničnici EP su naveli da je slavljenje Dana Republike Srpske protivno presudama Ustavnog suda, stavovima EU i nedvosmislenim izjavama Visokog predstavnika Kristijama Šmita.
„Ponovo izražavamo punu podršku visokom predstavniku i pozivamo nadležne vlasti i međunarodnu zajednicu da odlučno deluju, u skladu sa izjavom visokog predstavnika nakon prošlogodišnjeg ‘Dana Republike Srpske’ da ‘treba biti jasno da se 9. januar 2024. neće dogoditi u ovom okviru i na ovaj način’“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su 9. januar i dane koji su prethodili obeležili ružni incidenti zastrašivanja građana i povratnika u Vlasenici i Srebrenici, glasno veličanje osuđenih ratnih zločinaca i govor mržnje.
Zvaničnici EP su naveli da je Srbiju na događaju povodom Dana RS ponovo predstavljala visoka delegacija u kojoj je bilo nekoliko ministara, uključujući ministra odbrane i predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića, a da je predsednik RS Milorad Dodik „stajao rame uz rame“ sa odlazećim predsednikom Skupštine Srbije i ambasadorom Rusije u BiH.
Podsetili su da je EP u prošlogodišnjoj rezoluciji osudio prisustvo visokih srpskih zvaničnika na proslavi „neustavnog Dana Republike Srpske“.
Takođe su izrazili žaljenje što je proslavi ove godine prisustvovalo i nekoliko crnogorskih zvaničnika, među kojima su bili poslanici.
„Predstavnici zemalja kandidata koji neprestano tvrde da su evropske integracije i buduće članstvo u EU njihov najviši prioritet treba da postupaju u skladu s tim. S tim u vezi, pozdravljamo principijelan stav crnogorskog predsednika Jakova Milatovića, koji je odbio poziv i objasnio zašto“, dodaje se u saopštenju.
Franc i Rangel su takođe izrazili veliku zabrinutost zbog toga što je ovogodišnje najviše odlikovanje RS dodeljeno premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, koji je to prihvatio i time se „pridružio Vladimiru Putinu, prošlogodišnjem dobitniku istog odlikovanja, i svima ostalima koji pokazuju nepoštovanje prema ustavno-pravnom poretku BiH“.
Oni su u saopštenju podsetili da su prošle godine „bezrezervno osudili“ proslavu Dana Republike Srpske, koja je, kako su naveli, u potpunoj suprotnosti sa nekoliko odluka Ustavnog suda BiH, kojima su taj praznik i referendum iz 2016. proglašeni neustavnim.
„Pravo entiteta Republike Srpske da ima svoj praznik se ne dovodi u pitanje. Problem je u izboru datuma, kojim se krše odluke Ustavnog suda i nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju. Ignorisanje ovih odluka predstavlja krivično delo, podriva Dejtonski mirovni sporazum i predstavlja zastoj u napretku BiH u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta i njenoj integraciji u EU“, naveli su zvaničnici EP.
Oni su istakli da umesto podele i provociranja, vlasti i politički akteri u zemlji treba da se fokusiraju na sprovođenje konkretnih reformi koje su potrebne za otvaranje pristupnih pregovora, pošto je zemlja dobila status kandidata za članstvo u EU.