Uz podršku Vlade Savezne Republike Nemačke, zgrada osnovne škole „Branko Radičević“ u Bujanovcu koja je izgrađena 1970. godine formalno je otvorena. Rekonstrukcija je bila u periodu od 2021. do 2024. godine i u celosti je završena. Ova značajna investicija, vredna 4,4 miliona evra, omogućena je preko nemačke razvojne banke KfW, a radovi su sprovedeni u saradnji sa Ministarstvom za javna ulaganja Republike Srbije dok je formalni korisnik projekta ispred Vlade Srbije Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Svečanom otvaranju prisustvovala je ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Srbiji Anke Konrad, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, pomoćnik ministra Ministarstva za javna ulaganja Vladimir Mićić kao i predstavnici KfW Development Bank.

„Zadovoljstvo mi je što je završena sanacija osnovne škole „Branko Radičević“, koja je realizovana uz podršku Nemačke Savezne Vlade. Škola sada nudi odlično okruženje za učenje za sve učenike, a naravno i za nastavnike. Projekat je jedna u nizu mera u ukupno 11 gradova i opština u Srbiji koje su omogućile izgradnju ili renoviranje škola, vrtića i domova zdravlja. Ovi objekti su od koristi lokalnom stanovništvu, a posebno ranjivim grupama, kao što su nacionalne manjine i migranti koji su povratnici iz Zapadne Evrope u Srbiju” rekla je ambasadorka Anke Konrad.

Pozdravni govor ambasadorka Anke Konrad

Rekonstrukcija je obuhvatila sve građevinsko-zanatske radove u prostoru škole, obnovu elektro, vodovodnih i kanalizacionih instalacija, izgradnju nove kotlarnice i zamenu krovnog pokrivača. Na fasadnim zidovima su ugrađeni novi energetski efikasni prozori i izvedena termoizolacija, što doprinosi uštedi energije i unapređuje komfor učenika i nastavnika.

 

„Zahvaljujemo Vladi Savezne Republike Nemačke na značajnoj podršci u rekonstrukciji škole „Branko Radičević“ u Bujanovcu, čime je omogućeno da učenici i nastavnici rade u savremenim i bezbednim uslovima. Ovaj projekat predstavlja još jedan primer odlične saradnje između Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstva za javna ulaganja u cilju unapređenja socijalne infrastrukture u Srbiji“ poručio je državni sekretar Zoran Antić.

Ovaj projekat predstavlja primer uspešne saradnje između Srbije i Nemačke u pravcu unapređenja obrazovne infrastrukture, sa ciljem stvaranja boljih uslova za obrazovanje i razvoj najmlađih generacija u opštini Bujanovac.

,,Mi smo velika multietnička porodica, koja broji 920-oro dece, raspoređenih u 45 odeljenja. Dobili smo svetle i okrečene učionice, obnovljenu fiskulturnu salu, nove toalete, obnovljenu kotlarnicu sa novom grejnom mrežom, sređene sportske terene, sređeno dvorište i parkove. Nedostaje nam nameštaj za pojedine učionice, kabinete i ostale prostorije, ali u skorije vreme imamo u planu da i to rešimo” poručila je direktorka škole Gordana Zlatković.

Projekat rekonstrukcije Osnovne škole „Branko Radičević“ deo je programa Jačanje socijalne infrastrukture u gradovima i opštinama pogođenim migrantskom krizom, koji zajednički finansiraju vlade Nemačke i Srbije. Ovaj program predviđa obnovu i izgradnju ukupno 12 javnih objekata, među kojima su škole, vrtići, zdravstvene ustanove i centri za socijalni rad u osam opština širom Srbije. Ukupna vrednost investicije procenjuje se na 25,4 miliona evra, od čega je nemačka vlada obezbedila 14,6 miliona evra, dok je Republika Srbija obezbedila preostalih 9,8 miliona evra. Do sada je uspešno završeno sedam projekata, dok su radovi na jednom projektu trenutno u toku. Preostala četiri projekta planirano je da budu realizovana u periodu od 2025. do 2027. godine.

Ovaj program ima za cilj unapređenje kvaliteta uslova za obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i socijalne usluge u zajednicama koje su direktno pogođene migracijama, stvarajući bolje okruženje za život i rad svih građana u tim opštinama.

 

Foto: Miodrag Milićević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.